Какво има вътре във фотоапарата?
За да разберем какво правят различните настройки, първо трябва да се запознаем с това какво можем да намерим в един цифров фотоапарат. Ще покрием само трите основни компонента, защото те са определящи за това да си използвате фотоапарата пълноценно:
CMOS матрица (сензор за светлина), усилвател и затвор
CMOS матрица
CMOS матрицата е на практика Вашият сензор за светлина. Той съдържа така наречените пиксели или когато ви кажат, че фотоапарата има 24 мега пикселов сензор, означава, че неговата матрица има 24 милиона малки сензора подредени като матрица и от тях прочита информацията.
В най-общ смисъл, когато има светлина пикселите реагират и произвеждат електрически сигнал към фотоапарата. Фотоапарата прочита сигнала и знае, че това е червено, зелено, синьо или смесица от цветовете и го запаметява. Тоест пиксел най-горе вляво е червен, следващия има и малко зелено и така до този най-долу в дясно. След прочитане на всички пиксели, фотоапарата запаметява запаметява всеки пиксел пак в матрица от 24 милиона точки с точно прочетените цветове.
И когато наредим тези 24 милиона цвята един до друг получаваме добре познатите ни снимки. Воаля!
Усилвател ( ISO )
CMOS матрицата произвежда електрически сигнали, които са изключително слаби и за да могат да бъдат прочетени от фотоапарата те трябва да бъдат усилени. Затова преди електрическия аналогов сигнал да бъде преобърнат в цифрова стойност, той бива усилен.
Този усилвател, който усилва сигнала от фотоапарата е с променливи стойности, и ние когато променяме настройката ISO всъщност караме усилвателя да увеличи усилването. Естествено както при усилвателите за звук и този не е по-различен и колкото по-силно го караме да увеличава, самият той започва да произвежда много електрически шум.
Това какво означава за нас? Колкото повече вдигаме ISO-то, толкова повече усилваме сигнала. Но да си представим, че CMOS матрицата ни дава сигнал 100 за зеления цвят, 200 за червения и 50 за синия. Ние искаме да го усилим с 10 пъти за да може фотоапарата да го прочете. Но тъй като усилвателя не е идеален той ще промени стойностите на оригиналните сигнали и фотоапарата вече ще прочете 1200 зелено, 3000 червено и 500 синьо.
Така той ще усили червения цвят много повече от оригиналния сигнал и по този начин ще доведе до артефакти в снимката, които не искаме да имаме. А ако увеличим сигнала 100 пъти, тези артефакти ще бъдат още по-видими заради допълнителния шум.
И много важно – смяната на ISO-то на фотоапарата НЕ сменя чувствителността на сензора! Той си е еднакво чувствителен винаги! Сменя единствено усилването на сигнала след сензора. Шума, който се получава от повишаването на сигнала е шума, който има сензора умножен по фактора на усилване + шума на усилвателя.
Затова по-новите фотоапарати имат все по-малко шум, когато вдигаме ISO-то – защото самите матрици и усилвателите имат изключтелно нисък шум.
Затвор (shutter)
Затвора при фотоапаратите определя за колко време ще осветим сензора (CMOS матрицата). Тоест сензора по принцип стои на тъмно, не е осветен и когато натиснем бутона за заснемане затвора се отваря за определено време и се затваря. По този начин ние осветяваме (експонираме е точния термин) сензора за опрелено време (точен термин – време на затвора)
Изгледайте това клипче и няма как да не разберете:
Всеки един пиксел бива експониран за определеното време и по този начин той събира светлина все по-дълго. Колкото повече го експонираме, толкова повече светлина ще събере пиксела.
Готови сте!
Готови сте за следващото ниво! Скачайте напред и да разгледаме основните настройки